


| Parameter | Value |
|---|---|
| Load Regulation | 120 mV |
| Line Regulation | 120 mV |
| Output Current | 1 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Voltage | 12 V |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Output Type | Fixed |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 13.6 V |
| Quiescent Current | 15 mA |
| RoHS | Non-Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 1555
Distributors
pcbx
Unit Price$1.44505
Ext.Price$1.44505
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.44505 | $1.44505 |
| 10 | $1.07055 | $10.70550 |
| 25 | $1.01347 | $25.33675 |
| 50 | $0.95943 | $47.97150 |
| 100 | $0.90828 | $90.82800 |
| 300 | $0.85985 | $257.95500 |
| 500 | $0.81401 | $407.00500 |
| 1000 | $0.77061 | $770.61000 |
